TOP

Co warto wiedzieć na temat rozliczeń podatku w Szwecji?

Szwedzki rynek pracy jest dla Polaków stosunkowo atrakcyjny; do tego kraju wyjeżdżało lub nadal wyjeżdża całkiem sporo osób. W przypadku, gdy było to zatrudnienie na umowę o pracę, muszą oni rozliczyć się ze szwedzkim urzędem podatkowym.

 

Rozliczenie podatku ze Szwecji: o tym należy wiedzieć

Do rozliczenie podatku ze Szwecji zobowiązani są nie tylko pracownicy z Polski, którzy pracowali u szwedzkich pracodawców na podstawie umowy o pracę, ale także ci, których polski pracodawca oddelegował do pracy w tym kraju. Obowiązku składania deklaracji podatkowej nie mają tylko ci pracownicy za których szwedzki pracodawca odprowadzał podatek SINK. Jest to podatek w wysokości 20 procent, odprowadzany jest tylko od tych pracowników, którzy na terenie Szwecji przepracowali mniej niż 183 dni. Osobom, które odprowadzały podatek SINK nie mogą ubiegać się o zwrot podatku.

 

Dokumenty potrzebne, aby rozliczyć podatek ze Szwecji

Osoby z Polski, które pracując w Szwecji odprowadzały podatek na tych samych zasadach, co Szwedzi mają prawo ubiegać się o zwrot podatku, jeśli pobrane zostały za duże zaliczki. Zwrot podatku przysługuje osobom, które płaciły podatek dochodowy od osób fizycznych zarówno gminny jak i państwowy. W Szwecji obowiązują bowiem dwa rodzaje podatków. Do szwedzkiego urzędu skarbowego deklarację podatkową należy złożyć do 7 maja. Do deklaracji podatkowej należy dołączyć formularz KU-10 albo KU-13 otrzymany od pracodawcy. Do deklaracji podatkowej należy dołączyć także otrzymany od szwedzkiego urzędu podatkowego formularz Inkomstedeklaration1. W przypadku osób, które otrzymują szwedzką rentę lub emeryturę niezbędne jest dołączenie druku KU-14. Polscy pracownicy mogą rozliczyć się ze szwedzkim urzędem skarbowym nawet po powrocie do kraju – korektę zeznania można bowiem składać w tym kraju do 3 lat wstecz.

Categories Ciekawe