TOP

Czym będzie się wyróżniała kasa rejestrująca on-line?

Ustanowienie w Polsce systemu fiskalizacji on-line doprowadzi do tego, że przyszłość branży technologii sprzedaży będzie należała do kas rejestrujących nowego typu. Modele te w dalszej perspektywie zastąpią wręcz urządzenia, które są obecnie wykorzystywane przez krajowych przedsiębiorców. Dlatego warto odpowiedzieć na 2 podstawowe pytania: Jakie będą kasy rejestrujące on-line oraz co da ich wprowadzenie?

Znaczne unowocześnienie krajowego obrotu gospodarczego to jeden z celów, który uda się osiągnąć za sprawą nowego systemu fiskalizacji. Tak przynajmniej wynika z założeń prezentowanych wielokrotnie przez polskiego ustawodawcę. Niemniej, prowadzenie ewidencji za pomocą kasy fiskalnej z dodatkowymi rozwiązaniami technologicznymi nie będzie jedynym rezultatem zmian w przepisach. Nowe regulacje prawne, związane z ustanowieniem systemu on-line, odczują również konsumenci.

Nowe rozwiązania w kasach fiskalnych

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, pierwsze kasy fiskalne on-line pojawią się na rynku w drugiej połowie 2018 roku. Producenci musza bowiem najpierw stworzyć technologie tego typu i uzyskać dla nich homologacje Głównego Urzędu Miar. Dopiero wtedy znacznie nowocześniejsze urządzenia zaczną trafiać do krajowych przedsiębiorstw. Jednakże, już dziś wiadomo, jakie rozwiązania technologiczne pojawią się w tych modelach. Bardzo dużą innowacją będzie oczywiście tryb pracy nowych kas rejestrujących. Omawiane urządzenia mają bowiem działać on-line, czyli na bieżąco transmitować dane dotyczące prowadzonej ewidencji. Informacje te będą zaś trafiały do systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów, które zostało nazwane Centralnym Repozytorium Kas (w skrócie CRK).
Kolejną nowością okaże się możliwość wystawiania paragonów fiskalnych w 2 formach. Podstawowym sposobem wydania wspomnianego dokumentu pozostanie papierowy wydruk – realizowany przez mechanizm termiczny kasy. Przy zastosowaniu urządzenia on-line będzie jednak można „wystawić” paragon fiskalny także w formie elektronicznej. E-dokument trafi następnie na adres e-mail klienta. Ponadto, w nowych kasach rejestrujących ustandaryzowana zostanie współpraca z terminalami płatniczymi (za sprawą jednolitego protokołu komunikacyjnego). Dzięki temu wszystkie urządzenia nowego typu zagwarantują połączenie z instrumentami, które pozwalają na akceptowania e-płatności.

Jakie korzyści da system on-line?

Zdaniem ustawodawcy, bardzo szybko dostrzeżemy korzyści płynące z wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji. Kasa rejestrująca on-line ma się przyczynić nie tylko do rozwoju innowacyjnych form handlu, ale także zmniejszyć „szarą strefę”. Drugi z wspomnianych celów będzie można osiągnąć głównie za sprawą znacznie skuteczniejszej kontroli skarbowej. Centralne Repozytorium Kas zapewni przecież dostęp do mnóstwa danych na temat sprzedaży, która jest prowadzona na rzecz osób fizycznych. Co za tym idzie, pojawienie się urządzeń fiskalnych nowego typu zwiększy wpływy z należnych podatków.
W jaki sposób zmiany będą jednak odczuwalne dla krajowych konsumentów? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na wprowadzenie e-paragonów fiskalnych. Dokumenty te będzie można przechowywać w zasobach poczty elektronicznej, co powinno być znacznie wygodniejsze, niż składowanie papierowych dowodów sprzedaży. Innymi słowy, pojawienie się kas rejestrujących on-line ułatwi skorzystanie z prawa do zwrotu towaru oraz reklamacji produktu bądź usługi.

Categories Ciekawe
ardenmeble.pl iemakessupper.com https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/