TOP

Buty rowerowe – wszystko, co warto wiedzieć?

W życiu każdego fana wycieczek rowerowych nadchodzi taki moment, w którym dochodzi do wniosku, że powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego sprzętu rowerowego. Musi przede wszystkim zwrócić uwagę na buty rowerowe, są one niesamowicie ważnym elementem, niewątpliwie poprawiają nasz komfort jazdy.

Komfort przede wszystkim

Podstawową sprawą jest to, by noga w bucie rowerowym SPD układała się komfortowo. Zatem nie powinny być one ani za duże, ani zbyt małe. Dlatego przed zakupem warto dokonać pomiarów stopy i na tej podstawie wybrać odpowiednią wkładkę do buta.

Jeśli wybierzemy buty rowerowe SPD, które są na nas za małe, to komfort naszych rowerowych wycieczek znacznie się zmniejszy. Będą one uciskać stopy, co może okazać się ogromną przeszkodą w trakcie wypraw. Natomiast – jeśli but będzie zbyt duży, to pomiędzy stopą a obuwiem powstanie luźna przestrzeń, a skutkiem tego będzie niecałkowite wykorzystywanie energii, którą wkładamy w pedałowanie.

Różnice między butami

Buty rowerowe SPD mają o wiele bardziej twardszą podeszwę niż klasyczne adidasy. Z jednej strony to pozytywna ich cecha, bo znacznie lepiej wykorzystujemy energię podczas pedałowania. Jednak trzeba też mieć na uwadze, że im podeszwa jest sztywniejsza, tym zdecydowane trudniej się chodzi. Dlatego przy produkcji wykorzystywane są różne rodzaje podeszw, w zależności od przeznaczenia obuwia.

Profesjonalne buty szosowe słyną z tego, iż mają bardzo twarde podeszwy. Nieco bardziej miękkie są w butach miejskich, których celem jest trekking lub turystyka. Generalnie producenci butów rowerowych SPD niechętnie udzielają informacji odnośnie ich twardości. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak wyprawa do sklepu i weryfikacja tego. Przydatna wskazówka dla początkujących jest taka, by na początek, mimo wszystko, wybierali te buty, które posiadają stosunkowo miękką podeszwę.

Rowerowe buty – warto?

Wielu z nas zapewne dość często zadaje sobie to pytanie. Sprawa wygląda tak, że jeśli lubisz buty, które obecnie masz i czujesz się w nich wystarczająco komfortowo, to nie ma raczej sensu niczego zmieniać.Jeśli natomiast chcesz wypróbować system SPD, to bez kupowania nowych butów się raczej nie obejdzie.

Jeśli nie chcesz sprawdzać systemu SPD, ale wielką chęcią wypróbowałbyś po prostu rowerowe obuwie, to zakup turystycznego modelu butów raczej nie wykaże dużej różnicy w stosunku do standardowych adidasów. Jednak kupno rowerowych butów SPD wychodzi zawsze na plus.

Każdy musi samodzielnie podje decyzję czy chce inwestować pieniądze w tak profesjonalne obuwie. Jednak bez wątpienia byłaby to trafiona inwestycja.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

Categories Zdrowie i Uroda