TOP

Znamiona i pieprzyki – przyczyny powstawania i sposoby usuwania

Znamiona i pieprzyki to zmiany skórne, które mogą pojawić się u każdego. Zazwyczaj nie oznaczają nic złego, lecz mogą przeszkadzać ze względów estetycznych. Zmiany skórne można bezpiecznie usunąć przy użyciu różnych metod. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej wykonywane zabiegi.

Skąd się biorą znamiona i pieprzyki?

Znamiona i pieprzyki mogą występować w różnych miejscach na całym ciele. Niektóre z nich są wrodzone, inne – nabyte. Pierwsze występują na ciele od urodzenia lub pojawiają się w pierwszych dniach życia dziecka. Mogą powiększać się w okresie wczesnego dzieciństwa oraz w okresie dojrzewania. Znamiona nabyte powstają z różnych przyczyn, m.in. na skutek ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne – wyjaśniają eksperci z Kliniki Estell w Domu Mody Klif. Usuwanie zmian skórnych nie jest konieczne, jednak warto się na nie zdecydować, jeśli lekarz podejrzewa możliwość rozwinięcia się nowotworu oraz wtedy, gdy zmiana powoduje dyskomfort (swędzenie, pieczenie, szczypanie). Znamiona i pieprzyki usuwa się również ze względów estetycznych.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie znamion?

Metoda chirurgiczna zalecana jest przede wszystkim w przypadkach, w których nie ma pewności co do charakteru usuwanej zmiany. Jeśli istnieje najmniejsze nawet podejrzenie, że znamię lub pieprzyk może być nowotworem, lekarz podejmuje decyzję o zabiegu chirurgicznym. Stosuje się go również w przypadku łagodnych zmian skórnych, jeśli na przykład istnieją przeciwwskazania do zastosowania innych metod.

Chirurgiczne wycięcie znamienia lub pieprzyka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina znamię z zachowaniem niewielkiego marginesu zdrowej tkanki za pomocą skalpela. Na koniec zakładane są szwy z zachowaniem wszelkich zasad estetyki oraz opatrunek, który należy nosić do dwóch tygodni. Zabieg chirurgiczny umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego, dzięki czemu bardzo szybko można wykluczyć nowotwór. Wyniki dostępne są zwykle w ciągu 3 tygodni.

Usuwanie zmian skórnych laserem – czy to bezpieczne?

Laseroterapia to niechirurgiczna metoda usuwania zmian skórnych, która jest dopuszczalna tylko w przypadku łagodnych wykwitów. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego lasera frakcyjnego CO2. Oprócz znamion i pieprzyków, przy pomocy lasera można usuwać również inne łagodne zmiany skórne, np. prosaki, włókniaki, kurzajki. Zaletą zabiegu jest niska inwazyjność, brak konieczności przerywania ciągłości skóry oraz często niewidoczna blizna.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza po zastosowaniu kremu znieczulającego na skórę. Laser wywołuje koagulację, czyli ścięcie białka w obrębie zmiany oraz odparowanie z niej wody, przez co niechciana zmiana obumiera i złuszcza się w przeciągu kilku dni. Zabieg ten nie wymaga zakładania szwów. Dzięki koagulacji zamknięte zostają drobne naczynia krwionośne i limfatyczne, a krwawienie nie występuje. Blizna po laserowym usuwaniu zmian skórnych jest zazwyczaj niewidoczna lub na tyle niewielka, że łatwo jest ją ukryć.

Zabieg usuwania zmian skórnych powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza. Szukasz sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej? Wejdź na stronę Find Beauty Expert po więcej informacji.

Categories Zdrowie i Uroda
https://www.jelonka.com/kalkulator-oc-szybko-i-tanio-oblicz-skladke-ubezpieczenia-123230 live url https://www.magazyn-motoryzacyjny.pl/od-czego-zalezy-cena-ubezpieczenia-oc-samochodu