TOP

Laboratorium medyczne – skarbnica wiedzy o stanie organizmu

Coraz częściej ludzie zamiast wybrać się do lekarza internisty, swoje pierwsze kroki kierują do laboratorium medycznego. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej konsultacja lekarska jest potrzebna, a porady internetowe nie zawsze są dobrej jakości, i nie mamy pewności czy udziela ich rzeczywisty specjalista. Z drugiej strony nie zawsze jest czas na wizytę lekarską i należy działać szybko, szczególnie, jeżeli są pewne jednoznaczne podejrzenia i istnieje możliwość wykonania badań na własną rękę. Po tego typu badaniach można odwiedzić lekarza z gotowymi wynikami, najczęściej z opisem od diagnostyka specjalisty, a następnie albo rozpocząć leczenie, albo wręcz przeciwnie – zgłosić się po pomoc, aby szukać przyczyny gdzieś indziej.

Dobre laboratorium, to profesjonalne laboratorium

Jednak szukając odpowiedniej placówki do wykonania badań należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, szczególnie formalnych. Każde dobre i profesjonalne laboratorium medyczne powinno znajdować się na liście Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, a każdy pracownik, który podpisuje się pod wynikami badań, powinien również posiadać numer, który uprawnia go do wykonywania zawodu. Jest to tak samo ważne, jak w przypadku lekarza – to w końcu na podstawie wyników badań, specjaliści podejmują leczenie, dlatego muszą one być wiarygodne. Jeżeli placówka posiada też certyfikaty, oraz specjalistyczny sprzęt, który jest regularnie kontrolowany pod względem sprawności to jest to laboratorium medyczne, któremu można zaufać.

Laboratorium dobrane do własnych potrzeb

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium, które będzie analizowało powierzony materiał jest również jego specjalizacja. Istnieją zarówno laboratoria, które są bardzo wąsko wyspecjalizowane, ale również i takie, które mają bardzo szeroką ofertę. Wynika to najczęściej z ilości specjalistów oraz sprzętu, dlatego warto zawsze sprawdzić czy dana placówka posiada odpowiednio dobraną ofertę. Przykładowo badania morfologiczne i badające poziom hormonów, są oferowane prawie wszędzie, natomiast, diagnoza tolerancji bądź nietolerancji pokarmowych może być dostępna tylko w niektórych laboratoriach medycznych. Podobnie należy dobrać rodzaj badań do własnych potrzeb, czy mają to być badania ilościowe czy jakościowe, ponieważ różne placówki mogą oferować badania o różnym stopniu szczegółowości.

Laboratorium medyczne oraz jego wybór wbrew pozorom nie jest najłatwiejszy. Ilość ważnych czynników jest z jednej strony duża, ale z drugiej strony warto oddać diagnostykę stanu swojego zdrowia w jak najlepsze ręce.

Więcej dowiesz się na stronie synevo.pl.

Categories Ciekawe
splanet4haiti.org icalcom.pl za.edu.pl