TOP

Zmywarka – komfort życia i oszczędność pieniędzy. Wybierz idealną dzięki naszym poradom

Jeszcze 20 lat temu zmywarki do naczyń nie były tak powszechne w każdym domu. Obecnie wiele osób nie wyobraża już sobie codziennego życia bez tego sprzętu. Dzięki niemu oszczędzasz czas, który normalnie przeznaczyłbyś na ręczne szorowanie stosów garnków i talerzy, a także zmniejszasz zużycie wody i płacisz niższe rachunki. Dlatego jeśli tylko masz w kuchni czy aneksie kuchennym choć 45 cm wolnego miejsca, warto zdecydować się na podłączenie zmywarki.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • Kto najbardziej skorzysta na zakupie zmywarki?
  • Jak wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb?
  • Jakie atuty ma zmywarka wolnostojąca, a jakie urządzenie w zabudowie?
  • Ile miejsca zajmują najbardziej kompaktowe zmywarki?

 

Zmywarka – miłe udogodnienie czy must have?

Jeśli urządzasz mieszkanie czy dom od podstaw i masz przestronną kuchnię lub łatwy do umeblowania aneks kuchenny w salonie, sprawa jest stosunkowo prosta – bez najmniejszego problemu możesz stać się szczęśliwym posiadaczem zmywarki. Większym wyzwaniem przy montażu takiego sprzętu okazuje się niekiedy starsze budownictwo oraz konieczność dostosowania się do nietypowego układu pomieszczenia czy poprowadzenia na nowo instalacji wodnej. W takim wypadku możliwość podłączenia zmywarki skonsultuj najpierw z hydraulikiem.

 

Kupno zmywarki zdecydowanie się opłaca. Nominalnie największe oszczędności przyniesie ona oczywiście w dużych gospodarstwach domowych, liczących kilka osób. Podczas ręcznego zmywania po obiedzie dla 4-osobowej rodziny zużywa się średnio 80 l wody, podczas gdy współczesne zmywarki potrafią ograniczyć jej pobór nawet do 1/10 tej wartości na cykl! Jednak na zakupie tego AGD skorzystają również single czy pary – chociażby ze względu na bezcenną wygodę.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając zmywarkę?

No dobrze, zdecydowałeś się kupić do domu zmywarkę – jak ją wybrać? Pierwsza sprawa to pojemność urządzenia. Rozmiar zmywarki powinno się dostosować zarówno do powierzchni kuchni, jak i do liczby domowników. Zmywarki o szerokości 60 cm są w stanie umyć 11-15 kompletów naczyń naraz, a te 45-centymetrowe – 8-10 kompletów. Zbyt dużą zmywarkę trudno Ci będzie zapełnić, a nie chcesz przecież, by chodziła na pusto. Warto jednak dokładnie sprawdzić parametry, gdyż niektóre urządzenia 60-centymetrowe paradoksalnie zużyją mniej wody niż te mniejsze. Druga ważna sprawa to klasa energetyczna zmywarki. Najprościej rzecz ujmując – im więcej plusów przy A, tym mniej prądu zużywa sprzęt.

 

Wybierając zmywarkę, warto też sprawdzić, jakie programy przewidział producent – np. wyparzanie naczyń przyda się, gdy w domu są małe dzieci, program ekspresowy będzie jak ulał do niewielkich zabrudzeń, a program bio lub eko – gdy chcesz zmywać w niższej temperaturze wody lub używać delikatniejszych detergentów. Bardzo przydatną opcją jest mycie z połową załadunku – zmywarka pobiera wówczas mniej wody. To również ratunek dla osób, które kupiły za dużą zmywarkę w stosunku do swoich potrzeb.

Zmywarka wolnostojąca czy w zabudowie?

Kolejna decyzja, którą musisz podjąć przed zakupem zmywarki, to: wybrać urządzenie do zabudowy czy wolnostojące? Zabudowane kuchnie z jednolitymi frontami wyglądają bardzo estetycznie. Tego typu AGD warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy urządzasz pomieszczenie od zera i kupujesz całe wyposażenie. W innym wypadku bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zmywarka wolnostojąca. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest też cena – nieraz nawet o kilkanaście procent niższa niż w wypadku urządzeń pod zabudowę. Taki sprzęt po długim okresie użytkowania łatwiej też oddać do naprawy czy wymienić na nowszy.

 

Kupując zmywarkę wolnostojącą, należy zadbać o to, by pasowała ona kolorystycznie do kuchenki, lodówki oraz mniejszego AGD. Dobrym pomysłem jest też zakup modelu ze zdejmowaną górną pokrywą – dzięki temu zmywarka bez problemu zmieści się pod blatem.

 

Mała zmywarka do małej kuchni

Jeszcze do niedawna dla osób żyjących w małych bądź nieustawnych mieszkaniach zmywarka często pozostawała jedynie w sferze marzeń – na standardowe urządzenie wolnostojące trzeba bowiem zarezerwować sobie co najmniej 45 cm. Obecnie na rynku są już jednak dostępne zmywarki kompaktowe, inaczej zwane nablatowymi bądź szafkowymi. Zmywarka tego typu rozmiarem przypomina kuchenkę mikrofalową i mieści zwykle od 4 do 6 kompletów naczyń. Zmywarka kompaktowa doskonale sprawdzi się w mikroskopijnej kuchni singla i choć dużej patelni czy blachy do pieczenia prawdopodobnie nie uda się w niej zmieścić, przynajmniej odciąży Cię od konieczności codziennego stania nad zlewem.

 

Szeroki wybór zmywarek wolnostojących znajdziesz na stronie: https://allegro.pl/kategoria/agd-wolnostojace-zmywarki-67443. Zamów model odpowiedni do swojej kuchni i ciesz się wolnym czasem oraz oszczędnościami.

Categories Technologia