TOP

Niwaki – formowane drzewa ogrodowe

Niezwykłą ozdobę ogrodu mogą stanowić wywodzące się z Japonii niwaki. Podobnie jak doniczkowe bonsai, niwaki wymagają odpowiedniego formowania i pielęgnacji, aby zachowały swój interesujący wygląd. Z jakich gatunków roślin formuje się niwaki? Jak wprowadzić niwaki do swojego ogrodu?

Niwaki a bonsai

Choć w polskich artykułach i sklepach internetowych nazwy bonsai i niwaki często stosowane są zamiennie, warto wiedzieć, że nie jest to poprawne. W dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego, słowo „bonsai” oznacza „drzewo na tacy”, wskazując na miniaturyzację rośliny i możliwość trzymania jej w domu, natomiast wyraz „niwaki” oznacza „drzewo ogrodowe”.

Zgodnie z japońską sztuka projektowania i tworzenia ogrodów, rośliny ogrodowe są starannie formowane, aby uzyskały efektowny i interesujący wygląd. Przybierające niezwykłe formy niwaki uzupełniają surowe i minimalistyczne ogrody japońskie.

Projekt ogrodu z drzewkami niwaki

Niwaki idealnie nadają się do niewielkiego ogrodu. Można skomponować je z innymi elementami nadającymi ogrodowi egzotycznego charakteru lub wyeksponować je, jako najważniejszą ozdobę. Niwaki świetnie nadadzą się do wszelkich stylizowanych na japońskie, nowoczesnych i awangardowych stylizacji ogrodu.

Choć można kupić już gotowe, uformowane niwaki – i jest to najlepsze wyjście, jeśli chcemy mieć ogród urządzony od razu – należy pamiętać, że aby zachowały swój niezwykły wygląd, wymagają pewnego nakładu pracy. Z pewnością nie są to rośliny dla osoby, która nie przepada za wykonywaniem prac ogrodniczych.

Niwaki w polskim ogrodzie

Celem formowania rosnących w gruncie niwaki, podobnie jak bonsai, jest uzyskanie wyglądu wiekowych, wystawionych na trudne warunki atmosferyczne drzew. Z uwagi na różnice w warunkach pogodowych i temperaturze, w japońskich ogrodach możemy znaleźć niwaki innych gatunków, niż w ogrodach polskich. U nas do stworzenia niwaki najczęściej używa się iglaków, takich jak sosna czy jałowiec.

Do formowania niwaki warto wybierać odmiany roślin wolnorosnące, które nie wymagają częstego formowania. Formowanie rozpoczyna się na co najmniej kilkuletnich roślinach, pamiętając, że pierwsze cięcia wykonuje się po ustąpieniu najniższych temperatur, na przełomie marca i kwietnia, tuż przed okresem intensywnego wzrostu rośliny. Drugi raz roślinę formuje się w czerwcu lub lipcu, i ostatni raz na koniec lata, aby zapobiec drewnieniu zbędnych gałązek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Categories Ciekawe
hplicity.com live url moralarte.com