TOP

Lakier do felg – dedykowany

Jeszcze kilka lat temu felgi aluminiowe były wyznacznikiem wysokiej wersji wyposażenia danego modelu samochodu. Dzisiaj felgi stalowe odeszły już niemal całkowicie do lamusa, a tym samym sposobem na wyróżnienie się z tłumu identycznych pojazdów może być zakup nowego kompletu felg. Warto jednak pamiętać, że wizerunek felg można odmienić lakierując je.

Możliwości lakierowania felg

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że w przypadku lakierowania felg mamy dwie możliwości – albo zrobić to samemu, albo oddać felgi w ręce profesjonalistów. Oczywiście oddając felgi do lakierowania proszkowego uzyskujemy pewność, że będzie to wykonane fachowo, a sam lakier nie odpadnie przez długie lata. Należy jednak podkreślić, że zabieg profesjonalnego lakierowania felg jest zabiegiem stosunkowo drogim. Jeżeli mówimy o samym lakierowaniu proszkowym to są to kwoty od około 600,-zł do nawet 2 tysięcy złotych za komplet felg. Cena zależna jest tutaj od wielkości felg oraz od skomplikowania wzoru, który sobie zażyczymy (felgi jednokolorowe będą tańsze). Jeżeli jednak dojdzie do tego konieczność prostowania felg czy wyrównania ich rantów, to koszty całego zabiegu będą znacznie wyższe.

Ile kosztuje samodzielne lakierowanie?

Samodzielne lakierowanie kompletu felg przy pomocy lakieru do felg dostępnego w sprayu, to wydatek około 150-200 zł. W powyższą kwotę wlicza się nie tylko sam lakier do felg, ale również materiały zabezpieczające okoliczne powierzchnie przed lakierem czy papiery ścierne pozwalające wyrównać powierzchnię przed położeniem lakieru na felgi. Przed przystąpieniem do lakierowania należy pamiętać również o odpowiednim odtłuszczeniu powierzchni, które zamierzamy polakierować.

Lakier dedykowany czy uniwersalny?

Na wielu forach internetowych można przeczytać, że uniwersalny lakier w sprayu będzie wystarczający do przemalowania felg aluminiowych. Warto patrzeć na to jednak w dłuższej perspektywie i nie szukać pozornych oszczędności. Dedykowany lakier do felg ma znacznie większą wytrzymałość niż lakier uniwersalny, a tym samym aluminiowe felgi wytrzymają więcej sezonów użytkowania pojazdu. W przypadku lakieru uniwersalnego jest spora obawa, że już po jednym lub dwóch sezonach użytkowania, lakier zacznie odpadać z felg.

Podsumowując, samodzielne polakierowanie felg aluminiowych jest możliwe i nie powinno stwarzać żadnych problemów. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o przygotowaniu powierzchni, a w szczególności jej odtłuszczeniu przed lakierowaniem.

Categories Motoryzacja