TOP

Zasada równowagi w architekturze

Współczesna sztuka wydaje się totalnie szalona, chaotyczna, pogubiona, rozproszona. Mamy wrażenie, że podstawą jej jest ekspresja i pewien artystyczny nieład. Do tego dochodzi jeszcze dekonstrukcja, czyli odrywanie poszczególnych elementów od całości, burzenie ich i przestawianie. Czy zawsze tak jest? Każde dzieło sztuki (malarskie, plastyczne, architektoniczne) powinno mieć w sobie jakiś ukryty porządek. Nawet jeśli nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka.

Czym jest zasada równowagi?

Zasada równowagi dotyczy w szczególny sposób malarstwa, gdzie jedne plamy barwne mają jakby równoważyć inne – mniejsze i większe, gorące i chłodne, jasne i ciemne. Kompozycja powinna być zbudowana tak, żeby panowała w niej symetria. Dotyczy to także architektury, w której funkcję punków równoważnych mogą pełnić na przykład okna. Wiele propozycji w tym zakresie znajdziemy tutaj: okna-internorm.pl.

Okna jako punkty równowagi

Okna drewniano-aluminiowe, małe i duże, okna aluminiowe, awangardowe czy klasyczne – to świetne punkty, które mogą decydować o symetrii konstrukcji. Identyczne lub zbliżone do siebie wyglądem połowy domu stworzą efekt symetryczny, podkreślony właśnie przez okna. Dzięki temu budynek prezentuje się stabilnie i harmonijnie.

Zaburzona równowaga

Nowoczesna architektura lubi bawić się klasycznymi koncepcjami, co widać w projektach stworzonych przez Franka Gehry’ego. Również okna rozmieszcza on często niesymetrycznie, co wywołuje efekt poruszenia, rozpadu i ruchu całej konstrukcji.

Architektura rytmiczna

Na co dzień, w naszych osobistych wyborach mieszkaniowych i architektonicznych, wolimy jednak symetrię i kompozycje rytmiczne. Domy, które najchętniej wybieramy i ich style, są przykładem poszukiwania zgodności i równowagi formalnej. W pewnym stopniu wpływa to na harmonię samego przebywania i sposobu życia.

Categories Dom i Wnętrze