TOP

Współczesne betonowe konstrukcje prefabrykowane

Jeszcze kilkanaście lat temu budowa domu ciągnęła się nawet latami, jednak w obecnych czasach wszystko odbywa się nieco szybciej. Dynamiczny rozwój budownictwa przyczynił się do powstania tzw. prefabrykowanych ścian betonowych, czyli gotowych elementów, które wystarczy jedynie przewieźć na plac budowy i odpowiednio zamontować. Elementy te są wykonane z wysokiej jakości oraz wytrzymałości betonu, co w tym wszystkim odgrywa najistotniejszą rolę. Do tej pory osoby decydujące się na wybudowanie domu decydowały się głównie na domek drewniany lub murowany, jednak prefabrykowane ściany betonowe wiodą obecnie prym w tej dziedzinie. Dosyć istotny jest również fakt, iż prefabrykowane ściany betonowe wykorzystywane są nie tylko do budowy domów, ale również sklepów, centrów handlowych, a także innych budowli.

Systemy konstrukcyjne

Prefabrykowane elementy są obecnie najczęściej stosowane w obiektach o konstrukcjach szkieletowych zarówno jedno, jak i wielokondygnacyjnych, a także budynkach ścianowych. Jednokondygnacyjne szkielety wykorzystuje się najczęściej podczas budowy centrów handlowych i logistycznych oraz hal przemysłowych. Szkielety wielokondygnacyjne stosowane są natomiast w przypadku budowli budynków użyteczności publicznej oraz garaży. Jeśli chodzi natomiast o tzw. konstrukcje, to są głównie wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Zaletą takich elementów konstrukcyjnych jest przede wszystkim to, iż nie trzeba ich dodatkowo wykańczać, ponieważ zarówno z jednej, jak i z drugiej strony powierzchnia jest niezwykle gładka. Wiele osób widząc, jak powstają centra handlowe, zastanawia się, jakim cudem zostały wzniesione w tak szybkim tempie. Odpowiedź jest niezwykle prosta, ponieważ zastosowano w budowie gotowe elementy, które po złożeniu dały całość.

Graniczne stany użytkowania

Właściwa eksploatacja budynków, które zostały wykonane z prefabrykowanych ścian betonowych jest niezwykle ważna. Oznacza to przede wszystkim to, aby nie dopuścić do wystąpienia nadmiernych ugięć oraz zarysowań elementów prefabrykowanych. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa jest niezwykle istotny, dlatego też stosowanie się do tych zaleceń jest niezwykle istotne. W przypadku zbyt nadmiernego ugięcia stropów mogą pojawić się pęknięcia oraz zarysowania na prefabrykowanych ścianach betonowych, co nie jest zbyt korzystnym zjawiskiem. Z tego właśnie względu należy się przed tym uchronić, gdyż naprawa tego defektu może być zbyt skomplikowana. Wprawdzie można to wszystko jakoś zatuszować, jednak problem w dalszym ciągu będzie się pojawiał.

Prefabrykowane ściany betonowe

Zastosowanie tego rozwiązania podczas budowy zarówno domu jednorodzinnego, jak i hali przemysłowej to świetny sposób na to, aby zaoszczędzić nieco czasu. Wznoszenie budynków w tradycyjny sposób było bardzo czasochłonne oraz kosztowne, jednak dzięki prefabrykowanym ścianom betonowym można nie tylko zyskać na czasie, ale również zaoszczędzić nieco pieniędzy. Z tego właśnie względu przed podjęciem decyzji, należy wszystko dobrze przemyśleć.

Z ofertą prefabrykowanych ścian betonowych możesz zapoznać się na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/oferta/Plyty-stropowe-sprezone-HC.html.

Categories Biznes