TOP

Wdrożenie systemu ERP

Świadomość przedsiębiorców i osób prowadzących własne firmy produkcyjne zwiększa się z każdym rokiem. Jest to szczególnie widoczne przez coraz częściej pojawiające się na forach internetowych pytania dotyczące wdrażania systemów zarządzania produkcją i ewentualnych zysków z ich wprowadzenia. Co należy zatem wiedzieć o tego typu systemach i czy rzeczywiście ich wprowadzenie może dać naszej firmie realne korzyści? Czy w każdym przypadku warto inwestować w system ERP dla produkcji?

Systemy zarządzania produkcją

Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż temat systemów zarządzania produkcją jest tematem dość złożonym i niejednolitym. O ile można z powodzeniem wskazać, że w przypadku dużych firm posiadających osobne działy handlowe, marketingowe, produkcyjne i magazynowe korzyści z wprowadzenia systemu ERP będą niemal zawsze widoczne, tak w przypadku mały firm nie zawsze będzie to takie oczywiste. W tym ostatnim przypadku zależeć będzie to od ogólnych uwarunkowań danej firmy, jej dotychczasowego funkcjonowania oraz planów rozwojowych na przyszłość.

Oprogramowanie ERP dla produkcji

Decydując się na wdrożenie oprogramowania ERP w naszej firmie warto przede wszystkim skupić się na wyborze dobrego oprogramowania. Na rynku funkcjonuje obecnie bardzo wiele firm, które oferują swoje własne oprogramowania do zarządzania systemami produkcji, jednak część z nich podchodzi do tematu niezbyt profesjonalnie przyjmując, że ich rola kończy się na sprzedaży danego systemu. Wbrew pozorom sama potencjalna funkcjonalność systemu ERP to dopiero początek drogi do zwiększenia wydajności firmy – niezwykle ważne jest prawidłowe wdrożenie i implementacja całego systemu wraz z jego zintegrowaniem z obecnym funkcjonowaniem firmy i całej produkcji. To właśnie firma sprzedająca system do zarządzania systemami produkcji powinna wcześniej przeprowadzić audyt w naszej firmie wskazując na elementy konieczne do modernizacji przez wprowadzeniem systemu, aby możliwe było wykorzystanie jego pełnych możliwości.

Oprogramowanie ERP – jakie koszty?

Z jakimi jednak kosztami musimy się liczyć przy wprowadzeniu oprogramowania do zarządzania systemami produkcji? Wiele zależy tutaj od konkretnego oprogramowania, jego możliwości i wcześniejszego przygotowania naszej firmy do wdrożenia takiego systemu. Należy jednak przyjąć, że ceny pełnego wdrożenia zaczynają się od kwoty kilku tysięcy złotych w przypadku małych firm, zaś w przypadku firm złożonych bazujących na wielu etapach produkcji, mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Każdy przypadek należy rozważań indywidualnie oraz konkretnie. Systemy zarządzania produkcją są jednak niezwykle opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej.

Categories Ciekawe
.pl upe-printco.pl niatedlumbardisc.net