TOP

Sposoby składowania materiałów podczas budowy

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie prac budowlanych bez odpowiednich materiałów budowlanych. Każdy teren budowy warto zaopatrzyć w plac składowy, na którym zostaną rozlokowane wszystkie niezbędne surowce.

Przygotowanie placu składowego

Materiały budowlane najczęściej przechowuje się na otwartej przestrzeni. Teren na taki obszar powinien być równy, oczyszczony ze śmieci, krzewów i wysokiej trawy. Dobrze również jeżeli na placu istnieje pewne nachylenie powierzchni. W ten sposób dużo łatwiej jest odprowadzić wody opadowe. Na otwartej przestrzeni najlepiej składować materiały budowlane niepodatne na czynniki atmosferyczne.

Przykładem surowców nadających się do przechowania na otwartej przestrzeni będzie piasek i żwir. Można je składować na oddzielnych hałdach, oddzielone jedynie deskami, aby nie mieszały i nie rozsypywały się. Podłoże koniecznie warto wygładzić, pozbyć się nierówności, zanieczyszczeń i trawy. Najlepiej ułożyć piasek i żwir na specjalną folię lub na wylewkę betonową.

Maksymalna wysokość przechowywania materiałów budowlanych

Takie materiały jak piasek i żwir przechowujemy na hałdach o wysokości do dwóch metrów. Zimą zaleca się okrywanie surowców. Cegły i pustaki można przechowywać na stosach do wysokości dwóch i pół metra, a także na paletach- jednowarstwowo.

Pustaki ceramiczne składuje się na paletach w dwóch warstwach, a także luzem, ułożone w stos do wysokości dwóch metrów. Rury żeliwne przechowuje się wielowarstwowo, do wysokości jednego metra.

Wykorzystanie wiaty do przechowywania materiału

Materiały budowlane wrażliwe lepiej przechowywać pod wiatą, gdzie w pewnym stopniu będą chronione przed deszczem, gradem i śniegiem. W wiatach materiały ustawiane są na podestach najczęściej zbitych z desek lub na specjalnych podkładach.

Do najpopularniejszych materiałów wrażliwych zaliczymy elementy ścienne i stropowe z betonu komórkowego, gont papowy, stemple drewniane, deski, belki i lepiki smołowe, folie paraizolacyjne i paraprzepuszczalne, a także materiały budowlane będące pochodnymi styropianu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez składy budowlane Attic Kraków

Categories Dom i Wnętrze
https://beesafe.pl/porady/jak-zaplacic-akcyze-za-samochod/ https://4sch.pl/odkryj-sekret-ekskluzywnych-mebli-loftowych/ zobacz