Próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób, jakie zagrażają naszym zębom. O tym jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Próchnica to poważna choroba zębów, niestety jest bardzo częsta zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Szacuje się, że próchnica dotyczy nawet 90% polskiego społeczeństwa
Próchnica – dlaczego powstaje?
Próchnicę powodują bakterię namnażające się w jamie ustnej i osadzające na zębach w postaci płytki nazębnej (osadu). Bakterie powodują także wytwarzanie kwasów, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Jenak bakterie nie biorą się znikąd. Dieta bogata w cukry, spożywanie dużej ilości słodyczy i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii. Brak działań z zakresu profilaktyki stomatologicznej również przekłada się na rozwój próchnicy.
Jeśli przynajmniej 2 razy w roku nie oczyszczamy zębów z osadu zabiegami takimi jak skaling czy piaskowanie, jesteśmy dużo bardziej zagrożeni próchnicą. – mówi specjalista z SC ATRIA dentysta Katowice.
Warto także pamiętać, że próchnica jest chorobą zaraźliwą. Możemy zarazić nią kogoś lub siebie poprzez używanie wspólnych sztućców czy szczoteczek do zębów.
Próchnica – objawy
- nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy, a także na słodki smak
- dyskomfort podczas szczotkowania zębów
- ubytki w zębach (tzw. dziury)
- przebarwienia na zębach
- ból zęba
- trudności z utrzymaniem świeżego oddechu
Jak leczyć próchnicę?
Metody leczenia próchnicy zależą od stopnia, w jakim rozwinięta jest choroba. W przypadku, gdy podejrzewamy, że z naszymi zębami może dziać się coś niedobrego, najlepiej zacząć od wizyty kontrolnej oraz zabiegu oczyszczania zębów z osadu (skaling, piaskowanie). W przypadku silnej próchnicy, gdy dojdzie już do zakażenia miazgi zęba, najczęściej konieczne jest leczenie kanałowe. W najgorszych wypadkach, gdy zęba nie można już uratować, dentysta zaleca ekstrakcję. Chociaż usuwanie zęba wydaje się bardzo drastyczną metodą, to czasem jest jedyną szansą na ocalenie pozostałych zębów.
Ponadto warto pamiętać o profilaktyce, w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Wizyty kontrolne u stomatologa, systematyczna higiena jamy ustnej, zbilansowana dieta – to podstawowe zasady w przeciwdziałaniu próchnicy.