TOP

Ożywczy barszcz z koncentratu barszczu czerwonego

Barszcz czerwony od dawna wykorzystywany jest nie tylko jako danie świąteczne. W postaci gorącego napoju z dodatkiem grzybów i przypraw może być również gorącym napojem pełnym witamin i bogatym w składniki mineralne, który pobudza, a niektórym kojarzy się wręcz jako danie idealne na syndrom dnia po.

Jak przygotować barszcz z koncentratu


Przepisów na barszcz czerwony jest tyle, ile osób gotujących. Koncentrat barszczu czerwonego można połączyć z gotowym rosołem lub wywarem warzywnym, także jeśli taki wywar powstał z gotowanych buraków czerwonych. Wówczas dodatek koncentratu barszczu czerwonego zapewnia mu odpowiednio nasycony kolor oraz smak.

Barszcz czerwony można przygotować także wtedy, gdy do dyspozycji nie mamy gotowego rosołu, wywaru warzywnego czy kostki rosołowej, z której można przygotować wywar o smaku zbliżonym do naturalnego rosołu. Wystarczy zagotować wodę z dodatkiem np. kawałka słoniny czy tłustego boczku, a następnie połączyć z koncentratem barszczu czerwonego. Całość należy doprawić, dodając suszone grzyby, ząbek czosnku czy przyprawy. Dla wzmocnienia smaku warto sięgnąć po sok z cytryny.

Gorący barszcz jako zupa


Warto jednak pamiętać, że czerwony barszcz może mieć również konsystencję zbliżoną do zupy, może również być tradycyjną zupą z dodatkiem warzyw. Także w tym przypadku do rosołowej bazy można dodać koncentrat barszczu czerwonego, który zapewni całości odpowiedni kolor. Po dodaniu do takiego wywaru startych na tarce buraków barszcz uzyska odpowiednio gęstą konsystencję.

Z koncentratu można również przygotować barszcz czerwony po ukraińsku. W tym przypadku koncentrat czerwonego barszczu może być dodany pod koniec gotowania, bowiem najważniejsze w tym przypadku jest ugotowanie do miękkości warzyw. Część z nich przy zbyt wczesnym dodaniu koncentratu barszczu, zawierającego witaminę C, pozostaną zbyt twarde. Tak się stanie np. z fasolą, którą należy wcześniej ugotować i połączyć z wywarem warzywnym, dopiero na końcu dodając koncentrat barszczu czerwonego. Podobnie należy postępować z ziemniakami.

koncentrat barszczu czerwonego znaleźć można w Sklepie Vitapol

Categories Zdrowie i Uroda
Metalowy wieszak na ręczniki zobacz wiecje Industrialny bukowy stolik nocny z półką