TOP

Opiekunka osób starszych – Jak wybrać?

W związku z wciąż wydłużającym się życiem stale zwiększa się liczba osób starszych, którzy potrzebują opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Często pracujący bliscy, od których senior oczekuje opieki, nie są w stanie jej zapewnić. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest zatrudnienie profesjonalnej opiekunki, której jednak trzeba bardzo starannie przyjrzeć się, zanim powierzy się jej tak odpowiedzialne zadanie.

Opiekunka z polecenia lub z ogłoszenia

Jedną z form poszukiwania opiekunki dla starszych jest polecenie takiej osoby przez znajomych, a także na podstawie ogłoszeń o świadczeniu tego typu usług. Ten sposób może być efektywny tylko wtedy, kiedy poszukujący bardzo dokładnie sprawdzi referencje, doświadczenie, a także powody, dla których opiekunka wykonuje właśnie taką pracę. W rozmowie telefonicznej, a potem podczas spotkania należy ocenić, czy uzyskane informacje gwarantują, że senior pod opieką tej osoby będzie bezpieczny i zadowolony.

Zlecenie znalezienia opiekunki wyspecjalizowanej firmie

Ta droga jest zdecydowanie lepsza, ponieważ firmy mają doświadczenie w tego typu rekrutacjach. Ponoszą również odpowiedzialność wynikającą z umowy, a także wystawiają rachunki. Aby senior miał opiekę na odpowiednim poziomie, należy sprawdzić opinie o lokalnej firmie opiekuńczej, a także kilka zasadniczych kryteriów, od których zależy jej profesjonalizm.

Bardzo ważne jest podejście firmy do ceny usługi. Jeśli podana będzie cena bez uprzedniego wywiadu, jaki senior ma stan zdrowia, czy dietę, nie świadczy to dobrze o firmie.

Profesjonalny usługodawca chętnie odbywa spotkania, na których omawiane są aspekty opieki nad seniorem. Jeśli preferowane są tylko rozmowy telefoniczne, trzeba poszukać innej firmy.

Gwarancję, że senior znajdzie się pod dobrą opieką daje również szczegółowo opracowana umowa, z której profesjonalna firma się wywiązuje.

Dyskretna kontrola pracy opiekunki

Nawet najlepiej przygotowaną i życzliwą opiekunkę warto kontrolować, aby mieć pewność, że odpowiedzialnie opiekuje się seniorem.

Categories Ciekawe