TOP

Nikiel – szkodliwy alergen czy neutralny pierwiastek?

Alergia niklowa z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Szacuje się, że aż 15% wszystkich Europejczyków zauważa u siebie znaki nadwrażliwości na ten metal. Jakie objawy daje alergia? Jak leczyć przykre dolegliwości? Sprawdź!

Niepozorny metal

Nikiel dla większości osób jest całkowicie neutralny. Należy do tak zwanej grupy metali przejściowych i jest piątym pod względem obfitości występowania pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Dzięki swoim właściwościom (srebrzystym kolorze, wysokim połysku, odporności na uszkodzenia, niewymagającej obróbce i antykorozyjności) jest ważnym składnikiem używanym do produkcji stali nierdzewnej.

Nikiel wokół nas

Z niklem stykamy się niemal wszędzie – podczas przygotowywania i jedzenia śniadania, codziennej toalety czy podczas zakupów. Sprzęt AGD, monety, guziki, zamki błyskawiczne, oprawki okularów, tania biżuteria, igły, a nawet kolorowe kosmetyki to tylko niewielki ułamek przedmiotów codziennego użytku, które zawierają w sobie alergen. Kontakt skóry z metalowymi przedmiotami dla alergików oznacza pojawienie się w widocznych miejscach nieestetycznych plam, wykwitów, pęcherzy, wystąpieniem egzemy. Podrażniona skóra może pękać, przesuszać się, boleć czy piec.

Pewna ochrona przed alergią niklową

Niestety, do tej pory nie udało się opracować skutecznej metody leczenia, która pozwoliłaby całkowicie pozbyć się alergii. Jednak dzięki odpowiedniej kuracji, możesz doprowadzić do remisji (uśpienia) choroby i zapomnieć o przykrych dolegliwościach. Ochrona przed alergią niklową sprowadza się głównie do ograniczenia kontaktu z alergenem i stosowania preparatów barierowych. Nowoczesne żele i kremy o lekkiej konsystencji i bogatym składzie tworzą na skórze niewyczuwalną warstwę, która blokuje wnikanie szkodliwych jonów. Więcej informacji na temat skutecznej, innowacyjnej kuracji znajdziesz na stronie alergiananikiel.pl.

 

Categories Zdrowie i Uroda