TOP

Niezastąpiony beton

Beton jest jednym z najpowszechniej stosowanych obecnie materiałów budowlanych. Trudno się dziwić, bo możemy używać go w niemal każdej sytuacji, nie potrzeba również dużego wysiłku, aby go uzyskać. Czym jest beton i co sprawiło, że stał się aż tak popularny?

Szerokie zastosowanie

Beton, nazywany początkowo sztucznym kamieniem, stosowany był już w Starożytnym Rzymie i Asyrii, ale aż do obecnych czasów nie stracił na popularności. Aby go uzyskać, kruszywo, czyli wypełniacz, łączymy ze spoiwem, cementem przy pomocy wody. Dzięki stosowaniu różnych proporcji i rodzajów składników możemy uzyskiwać najróżniejsze jakości, które znajdują potem swoje odzwierciedlenie w klasach betonu.

Zastosowania również są rożne – od prefabrykatów z betonu, z których wykonujemy ściany, fundamenty czy kominy aż po artystyczny beton architektoniczny, dający projektantowi duże pole do popisu. Materiał ten możemy swobodnie przekształcać, tworząc na przykład pełen pęcherzyków powietrza, lżejszy i lepiej izolujący beton komórkowy lub używać go jako wypełnienie w połączeniu z innymi strukturami, często również prefabrykatami z betonu na przykład stropami gęstożebrowymi. Możliwe jest również sprężanie go i uzyskiwanie stropów strubetonowych, które przenoszą znacznie większe obciążenia i uzyskują większe rozpiętości. Wreszcie, bazują na nim konstrukcje żelbetowe – ponieważ żelbet jest połączeniem betonu i stali.

Różnorakie elementy budowlane

Skupmy się jednak dokładniej na elementach budowlanych, które możemy uzyskać z betonu, którego nie poddajemy dalszej obróbce, na przykład sprężaniu. Najpowszechniejsze tego typu zastosowanie stanowią prefabrykaty z betonu, dostępne dzisiaj na rynku powszechnie i w najróżniejszych rodzajach. Czym one są i co możemy z nich stworzyć?

Prefabrykaty z betonu mogą stanowić solidną bazę dla budynku. Dlaczego? Wykonuje się z nich bowiem fundamenty, które różnią się od siebie wymiarami i można je dostosować do potrzeb i wymogów konstrukcyjnych. Na fundamentach stawia się ściany – z gazobetonu albo pustaków szalunkowych, do których dodaje się potem pręty stalowe i wypełnia. Również pustaki kominowe znacznie łatwiej uzyskać z tego materiału – wtedy wstawiamy tylko takie kupne i nie trzeba tracić czasu na samodzielne wykonywanie komina z cegieł i zaprawy na budowie – są też znacznie szersze możliwości modelowania wielkości przewodów. Inne prefabrykaty z betonu, stosowane raczej do różnych urządzeń związanych z budownictwem to elementy do budowania studni i studzienek, zbiorniki i przepusty.

Zapraszamy na stronę fabudwkb.com.pl/.

Categories Ciekawe
lenaogrod.com.pl niatedlumbardisc.net za.edu.pl