TOP

Nieruchomości komercyjne – podstawa w działalności gospodarczej

W związku z globalnym rozwojem gospodarki wzrasta popyt na obiekty komercyjne, które spełniają warunki potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej w konkretnych branżach. Poszukiwane są zarówno obiekty do sprzedaży, jak i wynajmu, forma dysponowania nieruchomością zależy od preferencji danej firmy.

Czym są nieruchomości komercyjne?

Ogólnie rzecz biorąc, są to wszelkie obiekty, które przystosowane są do prowadzenia przedsiębiorstw w wszystkich branżach. Mogą to być budynki biurowe, gastronomiczne, hotelowe, hale produkcyjne, obiekty magazynowe i wiele innych.

Każdy przedsiębiorca zakładając firmę musi mieć dla niej siedzibę oraz miejsce, w którym dana działalność będzie prowadzona. Obiekt powinien spełniać odpowiednie kryteria lokalizacji, powierzchni, posiadać media, które są potrzebne wykonywania założonych zadań.

Ostatnio popularne są obiekty komercyjne położone w preferencyjnych strefach ekonomicznych z uwagi na lepsze warunki dla prowadzenia biznesu. W takich miejscach zapewnione są niższe czynsze najmu lub koszy wykupu, a także o wiele korzystniejsze zasady eksploatacji.

Jakie warunki powinny spełniać nieruchomości dla poszczególnych branż?

Firmy produkcyjne z reguły nie kierują się przede wszystkim lokalizacją. Dla branży przemysłowej o wiele ważniejsza jest powierzchnia nieruchomości komercyjnej, ponieważ powinna ona pomieścić część produkcyjną, która odbywa się w dużych halach, powierzchnie magazynowe oraz wygodne dojazdy dla transportu.

Biurowce, hotele, obiekty gastronomiczne oraz inne nieruchomości, które są nastawione na dużą przepustowość klientów, wymagają oprócz odpowiedniej powierzchni i stosownych mediów, przede wszystkim doskonałej lokalizacji. Dzięki dobremu położeniu firmy lepiej prosperują.

Firmy handlowe, głównie hurtowe oraz pośredniczące w masowym obrocie, preferują place o dużych powierzchniach, gdzie stawiane są budynki magazynowe, ale także wykorzystywane są zewnętrzne miejsca do składowania towaru.

Zakup nieruchomości czy wynajem?

Na zakup nieruchomości komercyjnej przeważnie decydują się firmy, które mają w planach rozwój oraz rozbudowę swojej bazy w przyszłości.

Na wynajęcie obiektów komercyjnych stawiają firmy sezonowe oraz nie dysponujące dużym kapitałem.

Categories Biznes