TOP

Na co należy zwrócić uwagę inwestując w nieruchomości komercyjne?

Dzisiaj trwa prawdziwy boom na inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Na czym polega ten typ inwestycji? Nieruchomości komercyjne to wszelkie nieruchomości nie- mieszkalne, a zatem hale, magazyny, sklepy, biurowce itp. Inwestycje takie charakteryzuje duże bezpieczeństwo i stabilność, dlatego też chętnie są wybierane. Na co jednak warto zwrócić baczną uwagę?

Odpowiedni wybór

Przede wszystkim należy dokładnie zastanowić się, czy wybraliśmy odpowiedni lokal. A zatem warto zadać sobie pytania- czy dojazd jest dobry, czy znajduje się tam odpowiednia ilość miejsc parkingowych, czy nie miejsce lokalu odpowiada charakterowi firm będących naszymi potencjalnymi klientami?

Ponadto warto rozważyć, czy mamy konkurencję. Jednak jeśli one jest to nie musimy od razu się wycofywać. Po przeanalizowaniu naszej sytuacji możemy bowiem odkryć, że posiadamy pewne atuty, których brakuje konkurencji jak np. więcej miejsc parkingowych, korzystniejszy rozkład pomieszczeń, ładniejsze wnętrza.

Zyski

Zyski to coś, co najbardziej interesuje każdego inwestora. A zatem należy obliczyć, jaką roczną stopę zwrotu generuje dany lokal, a zatem jaka jest jego rentowność. Otrzymując konkretną wartość procentową możemy porównać ją z innymi możliwościami inwestycji jak np. lokatą bankową i stwierdzić, co jest korzystniejsze.

Trochę mniej profesjonalną, lecz dość powszechnie stosowaną i pomocną techniką oszacowania zysków jest obliczenie po jakim czasie zwróci się zainwestowany kapitał.

Klienci

Należy także koniecznie dobrze się zastanowić, czy uda nam się znaleźć klientów. Tu warto nadmienić, że dobrze jest nasz lokal podzielić na mniejsze powierzchnie, bowiem znacznie więcej jest dzisiaj małych firm i sklepików, które chętnie wynajmą małą powierzchnię. Ponadto warto zauważyć, że wynajmując całą powierzchnię zarobimy mniej niż wynajmując ją „na części”.

Należy również podkreślić, że bardzo ważne jest dbanie o wszystkie sprawy prawne. Zarządzanie nieruchomością komercyjną nie jest trudne, jednak warto nieraz do sporządzania umów i kontaktów z klientami zatrudnić wyszkolone w tym celu osoby.

Nieruchomości komercyjne dostępne są w ofercie GTB Invest

cambias.org zobacz plus.pl