Wreszcie zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? W takim razie czeka Cię konieczność dopełnienia wielu formalności, bez których nie będziesz mógł przetestować swojego nabytku na drogach. Gdzie powinien udać się każdy świeżo upieczony właściciel pojazdu mechanicznego? Sprawdź nasze rady!
Przede wszystkim: ubezpieczenie
Jednym z najważniejszych zadań każdego kierowcy jest ubezpieczenie samochodu. Każdy właściciel wozu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Tego typu ubezpieczenie chroni innych uczestników ruchu przed ewentualnymi skutkami spowodowanej przez Ciebie kolizji. Zakres ubezpieczenia OC określony jest ustawowo. Mimo tego, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje identyczne warunki w tym zakresie, to ceny poszczególnych usług znacząco się od siebie różnią. Na stronie beesafe.pl znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator, dzięki któremu poznasz wysokość składki w jednym z najbardziej cenionych towarzystw.
Co ważne, istnieje możliwość, że zakupiłeś wóz z wciąż obowiązującą polisą. W takim wypadku poprzedni właściciel jest zobowiązany do poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy.
Rejestracja
Aby zarejestrować samochód na nowego właściciela, powinieneś udać się do Wydziału Komunikacji. Tam, po wypełnieniu kompletu dokumentów i dokonaniu opłaty, będziesz mógł złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny. Pamiętaj o tym, że należy zrobić to do 30 dni od momentu zakupu. Jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych, musisz udać się do stacji kontroli pojazdów jeszcze przed złożeniem wniosku.
Podatek
Kupiłeś używany samochód? W takim razie jesteś zobowiązany do uregulowania podatku w wysokości 2% wartości transakcji. Aby rozliczyć się z fiskusem, musisz wypełnić deklarację PCC-3 i przelać określoną kwotę na konto urzędu skarbowego.