Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń fiskalnych. Zazwyczaj technologie tego typu dzieli się na 2 grupy – kasy z kopią papierową lub elektroniczną. Od 2018 roku do sprzedaży zaczną jednak trafiać modele reprezentujące zupełnie nowy rodzaj urządzeń rejestrujących. Pojawienie się tych kas będzie wynikało z wprowadzenia zmian w polskim systemie fiskalizacji.
Każdego przedsiębiorcę, który korzysta już z urządzenia rejestrującego, nie trzeba chyba przekonywać, że niekiedy wybór kasy fiskalnej nie jest łatwym zadaniem. Na rynku oferowanych jest bowiem wiele rozwiązań technologicznych, a w firmie należy wdrożyć model o odpowiednich parametrach i funkcjach. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku sytuacja ta skomplikuje się jeszcze bardziej. Do urządzeń rejestrujących z kopią papierową i elektroniczną dołączą wtedy kasy fiskalne on-line.
Nowe przepisy i urządzenia fiskalne
Kasy pracujące w trybie on-line nie pojawią się w Polsce bez powodu. Premiery tych urządzeń fiskalnych będą związane z bardzo dużymi zmianami systemowymi, do których dojdzie w najbliższym czasie. W 2018 roku uruchomione zostanie Centralne Repozytorium Kas. Wspomniane rozwiązanie pozwoli na gromadzenie i analizowanie danych, które będą przesyłane właśnie przez urządzenia spełniające wymogi systemu on-line.
Równocześnie jednak, kasy z nowymi funkcjami nie będą jedynymi dostępnymi na rynku. Do końca 2018 roku przedsiębiorcy będą mogli kupować urządzenia dwurolkowe, czyli modele wyposażone w papierową kopię paragonów. Później wspomniane kasy nie tylko znikną z oferty dystrybutorów technologii sprzedaży. Nie będzie można również ich fiskalizować. Z kolei w przypadku urządzeń z kopią elektroniczną, graniczną datą będzie koniec 2022 roku. I podobnie jak w omówionym przed chwilą przypadku, w późniejszym czasie nie będzie można ich kupować i wdrażać w polskich firmach.
Zgodnie z przygotowywanymi regulacjami prawnymi, zmianie ulegnie też sama instalacja kas fiskalnych, które działają on-line. Już w chwili przeprowadzania fiskalizacji, urządzenie nawiążę połączenie z systemem Ministerstwa Finansów i otrzyma indywidualny numer ewidencyjny. Co więcej, podatnik nie będzie musiał informować Urzędu Skarbowego, że jego kasa rejestrująca została uruchomiona w trybie fiskalnym.
Kto i kiedy kupi kasy on-line?
W początkowym okresie funkcjonowania systemu on-line obowiązek zakupu urządzeń z nowymi funkcjami będzie dotyczyły jedynie wybranych działalności gospodarczych. Przykładowo: w pierwszej kolejności do wdrożenia kas tego typu zostaną zobligowani przedsiębiorcy świadczący usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, jak również firmy sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy bądź gaz do napędu silników spalinowych. Innymi słowy, konieczność wcześniejszego wdrożenia urządzenia on-line lub wymiany dotychczasowego modelu na technologię spełniającą nowe kryteria, będzie ściśle powiązana z branżą reprezentowaną przez działalność gospodarczą.
Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule: