TOP

Jak produkowane są prefabrykowane ściany betonowe?

Prefabrykowane ściany betonowe zdobywają coraz większą popularność, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia jak one powstają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Pierwszy etap produkcji

Pierwszym etapem produkcji jest pozyskanie dokumentów projektowych, które stanowić będą bazę wyjściową dla receptury betonu, schematów zbrojenia oraz wytycznych dotyczących umieszczenia samego zbrojenia. Jeżeli chodzi o recepturę betonu, to mowa tutaj nie tylko o klasie ekspozycji, ale również o jego wytrzymałości, składzie i konsystencji.

Kolejny krok polega na przygotowaniu zbrojenia. Formowanie szkieletu najczęściej odbywa się w hali zbrojarni, gdzie wykorzystuje się odpowiednią stal. Ważną rolę odgrywa tutaj nie tylko profilowanie prętów, czyli walcowanie prętów na zimno, ale również prostowanie oraz cięcie stali. Nie można zapominać także o dokładnym czyszczeniu stali prętowej oraz o zgrzewaniu punktowych drabinek i siatek stalowych.

Deskowanie i przygotowanie mieszanki betonowej

Jeżeli zbrojenie jest gotowe, to można przystąpić do przygotowania deskowania. Dzięki plotowaniu, można bardzo dokładnie wyrysować poszczególne kontury deskowania. Aby zapewnić odpowiedni kształt oraz wysoką jakość wyrobu niezbędne jest zastosowanie oraz dostosowanie formy. Nie można zapominać również o oczyszczeniu deskowania i nałożeniu specjalnego środka antyadhezyjnego.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki betonowej, a dokładniej mówiąc na dokładnym zmieszaniu wybranych składników zgodnie z przyjętą recepturą. Mieszankę betonową przygotowuje się najczęściej w węźle betoniarskim. W zadaniu tym pomóc mogą zaawansowane systemy komputerowe.

Zabetonowanie prefabrykatów

Ostatnim etapem jest zabetonowanie, formowanie oraz zagęszczenie mieszanki betonowej. Po umieszczeniu szkieletu zbrojenia w deskowaniu, dostarcza się mieszankę betonową w specjalnym koszu zsypowym bezpośrednio na linie produkcyjne.

Aby zagęścić świeży beton bardzo często korzysta się z metody wibrowania przyczepnościowego. W dużej mierze to właśnie dzięki tej metodzie, możliwe jest równomierne rozłożenie mokrego betonu. Ostatnim etapem jest oczywiście dojrzewanie betonu, które zależne jest od warunków temperatury.

Prefabrykowane ściany betonowe wymagają także wygładzenia poszczególnych elementów. Ostatni zabieg wykończeniowy polega na zabezpieczeniu wybranych elementów specjalną warstwą impregnacyjną oraz na wypłukaniu dezaktywatora.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe – http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Categories Uncategorized