TOP

Granita – pomysł na biznes?

Bardzo wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób rozbudować swoje portfolio, jeżeli chodzi o serwowane dania restauracyjne. W większości takich przypadków skupiamy się jednak na daniach głównych, a kwestię deserów traktujemy po macoszemu. Jednym z deserów idealnych na ocieplanie się klimatu i wzrastające w Polsce temperatury w sezonie wakacyjnym jest granita. Co warto o niej wiedzieć, ile czasu trwa jej przygotowanie i na jakie zyski możemy liczyć?

Czym jest granita?

Granita to lodowy mrożony deser pochodzenia sycylijskiego. Co prawda przywędrował on z krajów arabskich, to jednak w Europie granitę wiąże się przede wszystkim z Sycylią, gdzie ze względu na upały i jednoczesną dostępność składników niezbędnych do jej przyrządzenia, przyjęła się najlepiej. Co jest potrzebne do jej przygotowania? Wbrew pozorom wystarczy kilka podstawowych składników, jak woda, cukier, sok z cytryny (lub innych owoców) i lód. Należy tutaj jednak podkreślić, że granita jest czymś zupełnie innym od sorbetu – mamy tutaj do czynienia z większymi ziarnami lodu.

Przygotowanie granity?

Jak w restauracyjnych lub barowych warunkach szybko przygotować granitę? Najlepiej wykorzystać do tego specjalne maszyny do granity, które możemy kupić za kilka tysięcy złotych. Im maszyny do granity bardziej rozbudowane, posiadające większą ilość funkcji i posiadające większą ilość zasobników na granity o różnych smakach, tym są one droższe. W praktyce w zupełności wystarczającą będzie maszyny na dwa smaki granity – tradycyjny cytrynowy i inny, bardziej nowoczesny (np. truskawkowy).

Syropy do granity

Tak jak w przypadku produkcji lodów wykorzystuje się najczęściej gotowe komponenty do lodów w postaci past lodowych, tak w przypadku granity z powodzeniem wykorzystuje się syropy do granity. Kosztują one relatywnie niewiele – około pięćdziesięciu złotych za pięć litrów syropu do granity, a jednocześnie rozcieńcza się je w stosunku 1:7 z wodą. Z prostej matematyki wychodzi zatem, że syropy do granity o objętości 5 litrów pozwolą nam na przygotowanie co najmniej 40 litrów gotowego deseru.

Za ile sprzedawać?

Ile jednak można na tym zarobić? Sytuacja jest tutaj analogiczna do lodów – komponenty do lodów w hurcie kosztują znacznie mniej niż samodzielna produkcja od podstaw. W przypadku granity najczęściej spotykana jest cena w okolicach kilkunastu złotych za porcję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.siorbet.pl/

Categories Ciekawe
pergola ze zwijanym dachem z materiału parasol ogrodowy z nachyleniem parasol ogrodowy nieprzemakalny