TOP

Czy OC obejmuje szkody spowodowane przez pasażera? Sprawdź, co mówi prawo

OC ubezpieczenia samochodu to obowiązkowa polisa dla każdego posiadacza pojazdu. Pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę, ale co w sytuacji, gdy sprawcą szkody jest pasażer? Czy polisa OC obejmuje także takie przypadki? Jakie prawa mają poszkodowani, a jakie obowiązki właściciel pojazdu? W tym artykule sprawdzimy, co mówi prawo i jakie są możliwości uzyskania odszkodowania.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC uchroni właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z wyrządzeniem szkód osobom trzecim. Obejmuje ono zarówno szkody materialne (np. uszkodzenie pojazdu, infrastruktury), jak i osobowe (np. obrażenia ciała poszkodowanych).

Jeśli kierowca spowoduje kolizję, jego ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy uszkodzonego pojazdu oraz leczenia poszkodowanych. Ale co w przypadku, gdy sprawcą szkody jest pasażer? Czy ubezpieczyciel również wypłaci odszkodowanie?

Czy OC pokrywa szkody spowodowane przez pasażera?

Zgodnie z przepisami, polisa OC obejmuje wyłącznie szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu. Oznacza to, że jeśli pasażer doprowadzi do uszkodzenia mienia lub wyrządzi komuś krzywdę, standardowa polisa OC nie pokryje takich kosztów. Istnieją jednak pewne wyjątki, w których można dochodzić odszkodowania.

Kiedy pasażer jest odpowiedzialny za szkodę?

Pasażer może być uznany za sprawcę szkody, jeśli swoim działaniem doprowadził do:

  • uszkodzenia pojazdu,
  • zniszczenia mienia innej osoby,
  • obrażeń ciała u innych uczestników ruchu,
  • doprowadzenia do wypadku drogowego (np. przez nagłe otwarcie drzwi na ruchliwą ulicę).

W takich przypadkach to pasażer ponosi odpowiedzialność za szkody, a poszkodowany musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego.

Przykłady szkód spowodowanych przez pasażera

1. Pasażer otworzył drzwi i uderzył w nadjeżdżający pojazd

To jedna z najczęstszych sytuacji, w których pasażer może spowodować szkodę. Jeśli np. wysiadający pasażer nie upewni się, czy droga jest wolna i uderzy drzwiami w nadjeżdżający pojazd, właściciel uszkodzonego auta będzie miał prawo dochodzić roszczeń od sprawcy, czyli pasażera.

2. Pasażer wyrzucił przedmiot przez okno i doprowadził do kolizji

Jeśli pasażer wyrzuci przez okno np. butelkę, która uderzy w inny pojazd i doprowadzi do kolizji, odpowiedzialność za to ponosi właśnie on. Ubezpieczenie OC właściciela pojazdu nie pokryje takich szkód.

3. Pasażer rozlał napój na kierowcę, powodując wypadek

Jeżeli pasażer nieumyślnie rozleje płyn na kierowcę, przez co ten straci panowanie nad pojazdem i spowoduje kolizję, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciel OC kierowcy może wypłacić odszkodowanie poszkodowanym, ale może także dochodzić zwrotu od pasażera.

Jak można dochodzić odszkodowania za szkody spowodowane przez pasażera?

Jeśli pasażer wyrządził szkodę, poszkodowany może:

  1. Zgłosić sprawę na policję – jeśli pasażer odmówi pokrycia szkód, policja może ustalić jego winę.
  2. Dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej – można wystąpić z roszczeniem przeciwko pasażerowi do sądu.
  3. Sprawdzić, czy pasażer posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – jeśli pasażer ma taką polisę, może ona pokryć koszty szkód.

Jakie ubezpieczenie może pokryć szkody pasażera?

Chociaż standardowe OC nie obejmuje szkód wyrządzonych przez pasażera, istnieją inne opcje ubezpieczeniowe, które mogą pomóc w takiej sytuacji:

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – niektóre osoby posiadają polisę OC, która obejmuje szkody wyrządzone przez nich w różnych sytuacjach życiowych, w tym także podczas podróży samochodem.
  • Autocasco (AC) – jeśli właściciel pojazdu ma AC, może ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenia samochodu, nawet jeśli sprawcą był pasażer.
  • Assistance i NNW – jeśli pasażer dozna obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego, może skorzystać z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Jak uniknąć problemów ze szkodami pasażera?

Aby uniknąć nieporozumień i strat finansowych, warto:

  • Zwracać uwagę na zachowanie pasażerów – kierowca powinien informować pasażerów o zasadach bezpieczeństwa, np. dotyczących otwierania drzwi czy wyrzucania przedmiotów przez okno.
  • Upewnić się, że pasażerowie są świadomi swojej odpowiedzialności – jeśli pasażer spowoduje szkodę, powinien być gotowy do jej naprawienia.
  • Rozważyć dodatkowe ubezpieczenie – polisa OC w życiu prywatnym lub AC mogą pomóc w takich sytuacjach.

Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód spowodowanych przez pasażera – odpowiedzialność za takie sytuacje ponosi on sam. W razie uszkodzenia mienia lub wyrządzenia szkody osobowej przez pasażera, poszkodowany musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego. Istnieją jednak dodatkowe polisy, takie jak AC czy OC w życiu prywatnym, które mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania.

Categories Motoryzacja