Depilacja laserowa to coraz częściej wybór osób, które szukają sposobu na długotrwałe pozbycie się zbędnego i niechcianego owłosienia z wybranych partii ciała. Nowoczesna, innowacyjna technologia laserowa umożliwia uszkodzenie mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do wypadnięcia włosa. Po kilku sesjach zabiegowych włosy w tych obszarach przestają odrastać. Należy jednak mieć na uwadze, iż depilacja laserowa nie jest metodą, na którą mogą zdecydować się wszyscy. Kto musi zrezygnować z tej procedury i stosować alternatywne metody depilacji?
Osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi
Depilacja laserowa, która jest zabiegiem medycyny estetycznej, nie jest zalecana osobom z różnymi chorobami skóry. Mowa tutaj przede wszystkim o łuszczycy, bielactwie, czy egzemie. Przeciwwskazaniem są również różne infekcje i stany zapalne. Zalicza się do nich aktywny trądzik, uczulenia, alergie, podrażnienia, świąd, wysypki, czy opryszczkę.
Także osoby przewlekle chore i z chorobami o podłożu autoimmunologicznym nie mogą skorzystać z tej metody. Ze względu na swój stan zdrowotny, osłabienie organizmu i wprowadzone leczenie farmakologiczne mogą one przejawiać nadwrażliwość na światło, co przekłada się na występowanie pęcherzy, poparzeń, podrażnień, czy zaczerwienienia skóry.
Przeciwwskazaniem zdrowotnym są ponadto choroby onkologiczne. Chorzy najczęściej mają osłabioną odporność, co nie sprzyja szybkiej regeneracji.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią
Omawiany zabieg nie jest również dla kobiet, które są w ciąży lub w trakcie karmienia piersią. Mimo braku jednoznacznych przeciwwskazań do tego, aby wykonywać u nich ten zabieg, nie robi się tego z troski o bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka. W tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność. Również należy wziąć pod uwagę zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie. Mogą one przyczyniać się do zwiększonej nadwrażliwości skóry na bodźce zewnętrze, czyli wiązkę lasera ukierunkowaną na skórę.
Osoby przyjmujące leki o działaniu światłouczulającym
Depilacji z zastosowaniem lasera nie przeprowadza się u osób, które zażywają leki światłouczulające. Ich skutkiem ubocznym jest zwiększona wrażliwość na wiązkę lasera, co może skutkować podrażnieniami i zaczerwienieniem skóry. W związku z tym zabieg nie jest rekomendowany pacjentom stosującym leki antydepresyjne, czy antybiotyki.
Należy tutaj również wspomnieć osoby, które są w trakcie terapii z zastosowaniem retinoidów — mowa tutaj także o kosmetykach. Trzeba mieć też na względzie chorych, którzy są w trakcie różnego rodzaju kuracji z zastosowaniem fal radiowych itd.
Osoby z ciemnym kolorytem skóry i jasnym owłosieniem
Najlepsze działanie lasera stosowanego w omawianej metodzie depilacji uzyskuje się u osób z niezbyt ciemnym kolorem skóry i dużą ilością melaniny w strukturze pojedynczego włosa. Melanina jest barwnikiem, który wchodzi w reakcję z wiązką lasera i prowadzi do wzrostu temperatury w mieszku włosowym. Następnie dochodzi do uszkodzenia macierzy włosa, przez co niszczy się strukturę odpowiedzialną za ponowny wzrost włosów. W związku z tym ciężko będzie uzyskać satysfakcjonujące efekty u osób, które mają jasne, siwe lub rude włosy.
Jeśli natomiast chodzi o koloryt skóry, zbyt ciemna karnacja może zawierać bardzo dużą ilość melaniny. W tym przypadku zastosowanie lasera mogłoby prowadzić do tego, iż większość energii emitowanej przez laser wejdzie w reakcję z pigmentem znajdującym się w skórze, co będzie skutkować poparzeniami.
Konsultacja przed zabiegiem — dlaczego jest taka ważna?
Każdy, kto chce umówić się na depilację laserową, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się na konsultację wstępną. Na podstawie rozmowy i wywiadu będzie można określić, czy konkretna osoba kwalifikuje się do zabiegu. Ważne jest tutaj indywidualne, a zarazem holistyczne podejście do pacjenta.
Jeśli zastanawiasz się, czy depilacja laserowa pomoże Ci osiągnąć wymierne i satysfakcjonujące rezultaty, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.