TOP

A może… skoki tandemowe?

Dlaczego warto zdecydować się na skoki tandemowe? Jest to bezpieczna forma rozrywki, odpowiednia zwłaszcza dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w spadochroniarstwie. Jeśli szukasz czegoś, co podniesie lekko twój poziom adrenaliny, warto wybrać skoki w tandemie.

Na czym polegają skoki tandemowe?

Są to skoki spadochronowe pasażera razem z instruktorem, z którym jest się połączonym za pomocą specjalnej uprzęży tandemowej. Przeważnie wykonuje się je z wysokości 3000-4000 metrów, trwają około 35-45 sekund, a ich prędkość to blisko 200 km/h. Sprzęt używany do skoków tandemowych to spadochron główny i zapasowy oraz automat spadochronowy.

Dlaczego warto się zdecydować na skoki w tandemie?

Skoki tandemowe gwarantują niezapomniane wrażenia, które można nawet sfilmować za dodatkową opłatą. Są idealne dla miłośników podniebnych emocji. Nie są wymagane żadne badania lekarskie ani kurs teoretyczny. Nie trzeba mieć świetnej kondycji fizycznej. Lądowania podczas skoków tandemowych są miękkie.

Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa związane ze skokiem?

Pasażer zostaje poinformowany przez instruktora o wszystkich niebezpieczeństwach związanych ze skokiem tandemowym: o niemożliwości udzielenia pomocy podczas skoku, o zrzeczeniu się odpowiedzialności przez niektórych producentów spadochronów, o braku możliwości zagwarantowania prawidłowego działania spadochronu nawet przy właściwym jego przygotowaniu.

Kto może zdecydować się na skoki tandemowe?

Na skok w tandemie może się zdecydować niemal każdy – nawet dzieci i osoby niepełnosprawne. Wiek również nie jest żadnym problemem – najstarsza osoba, która skoczyła w tandemie w Polsce miała 82 lata. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody prawnych opiekunów.

Istnieje niewiele przeciwwskazań do skoku w tandemie: niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ciąża, niewydolność układu krwionośnego i oddechowego, epilepsja. Jeśli ważysz powyżej 110 kg również nie jest to rozrywka dla ciebie.

Być może powyższy tekst zachęcił cię do skoków tandemowych. Jeśli tak, to świetnie! Większość osób, które wybrały tę formę rozrywki, nie żałowały swojej decyzji. Pamiętaj, że skok w tandemie może być też dobrym pomysłem na prezent dla kogoś wyjątkowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

Categories Zdrowie i Uroda